Alaca Diyanet-Sen
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

İstek-Dilek-Şikayet

DİYANET TV İZLE

Cami Bilgi Girişi

VEDA HUTBESİ

Bismillahirrahmanirrahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise,bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise,bu şehriniz(Mekke)nasıl mübarek bir şehir ise,canlarınız,mallarınız da öyle mukaddestir,her türlü tecâvüzden korunmuştur.

ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız.Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız!Bu vasiyyetimi burada bulunanlar,bulunmayanlara bildirsin!Olabilir ki bildiren kimse,burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.

ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin.Faizin her çeşidi kaldırılmıştır,ayağımın altındadır.Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir.Ne zulmediniz,ne de zulme uğrayınız.Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır.Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır.İlk kaldırdığım fâiz de Abdulmuttalib'in oğlu(amcam)Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu(amcazadem)Rebia'nın kan davasıdır.

İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir.Fakat siz;bu kaldırdığım şeyler dışında,küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir.Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.Siz kadınları,Allah emaneti olarak aldınız;onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz.Sizin kadınlar üzerinde hakkınız,onların da sizin üzerinizde hakları vardır.Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız,onların,aile yuvasını,hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir.Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa,onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz.Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları,memleket göreneğine göre,her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız.O emanet Allah Kitabı Kur'andır.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz!Müslüman müslümanın kardeşidir,Böylece bütün müslümanlar kardeştir.Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir.Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...

ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz.Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını(Kur'an'da)vermiştir.Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur.Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir.Zina eden için mahrumiyet vardır.Babasından başka bir soy iddia eden soysuz,yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör,Allah'ın gazabına,meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın!Cenab-ı Hak,bu gibi insanların ne tevbelerini,ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir.Babanız da birdir;hepiniz Âdem'in çocuklarısınız,Âdem ise topraktandır.Allah yanında en kıymetli olanınız,O'na en çok saygı göstereninizdir.Arabın Arap olmayana-Allah saygısı ölçüsünden başka-bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar,ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin,vazifeni yerine getirdin,bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz."(Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

DİL ÇEVİRİ

REKLAM

EN ÇOK OKUNANLAR

Eğitim Merkezleri

Kur'an Kursları İçin Yıllık Ders Programı...

Kur'an Kursları İçin Yıllık Ders Programı...

Tarih 13 Ekim 2012, 00:16 Editör Admin

2012-2013 Dönem Düzey Ders Planları

2012-2013 Dönem Düzey Ders Planları

2012-2013 İtikat Ders Planı

2012-2013 Ahlak Ders Planı
2012-2013 İbadet Ders Planı
2012-2013 Siyer Ders Planı
2012-2013 Dönem Düzey K. Kerim Ders Planı
2012-2013 Ek Öğretim (2. Kur) K. Kerim Ders Planı

Kaynak: Müftülük Haber

Bu haber 767 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basından Haberler

ÇORUM DİYANET-SEN' YENİDEN ALİ YILDIZ DEDİ

ÇORUM DİYANET-SEN' YENİDEN ALİ YILDIZ  DEDİ Memur sen'e Bağlı Diyanet'sen de Ali Yıldız 105 oyla tekrar Çorum Diyanet-sen başkanı Seçildi. 4. Olağan Ko...

Boğulan Müezzin Kayyımımızın Ailesine 25 Bin TL’lik Çek

Boğulan Müezzin Kayyımımızın Ailesine 25 Bin TL’lik Çek Niğde’de baraj gölünde boğularak hayatını kaybeden üyemiz Müezzin Kayyım Ali Yıldız’ın eşi ve çocuklarına Diyanet-S...

İlçe Temsilcimiz

Anadolu Din Görevlileri

MBSTS BAŞVURU

CAMİ DERS PLANI

Yalnız Kâbe’nin Rabbi’ne Kulluk Etmek21 Şubat 2013

ALACA'DA HAVA DURUMU

CORUMCORUM

CORUMCORUM

ANKET

Nasılsınız?
Tüm Anketler

ZİYARETÇİ DEFTERİ

KABE'DEN CANLI YAYIN

Canlı Yayın

KÜLTÜR SANAT

ÖĞRENCİ KAYIT SİSTEMİ

CAMİLER ÇOCUK AÇACAK

EĞİTİM PORTALI

Diyanet-Sen Alaca İlçe Temsilciliği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi